Linux Audio Testy 2

Od června 2015 jsem neměl vyřešený problém, že Ubuntu Studio snižuje přesnost z 24 na 16 bitů, viz https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-prvni-zkusenosti/  . V diskuzích se uvádělo, že to způsobuje PulseAudio. Pokoušel jsem se to neúspěšně opravit, doporučovaná změna nastavení v /etc/pulse/daemon.conf na default-sample-format = s24le nepomáhala. Přešel jsem proto na Lubuntu (nepoužívá PulseAudio) a to jsem si dotvořil do tvaru, který mě vyhovuje, viz např. https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ .

Novou naději jsem získal až letos (2017) v listopadu, kdy na fóru hifi.slovanet.sk zveřejnil dustin nastavení a testy PulseAudio, které byly bez degradace na 16 bitů, viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=296440&highlight=#296440

Využil jsem trochu volného času a zatím provizorně na USB instalaci Ubuntu Studio 16.04.3 LTS jsem vyzkoušel podle dustina změnu na s32le a navíc jsem aktivoval 44100 v souboru /etc/pulse/daemon.conf :

....
default-sample-format = s32le
default-sample-rate = 44100
; alternate-sample-rate = 48000
....

Pozor, nestačí změnit hodnotu, musí se i odpoznámkovat (smazat středník na začátku řádku). Změna se musí dělat jako root. Také se musí PulseAudio restartovat příkazem:
killall -9 pulseaudio
Ještě jsem vyzkoušel, zda PA běží příkazem pulseaudio, bylo to OK a už jsem mohl spustit Artu (pod wine):

Konečně v pořádku, THD+N=0,000015%=-136,5 . Nejlepší mnou naměřená hodnota je THD+N = 0,0000061% = -144,29dB viz https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/  na konci. Bylo to také měřeno Artou, ale interní smyčka nebyla přes PA ale přes Jack. Rozdíly jsou zanedbatelné, Arta byla trochu jinak nastavená (viz snímky), dále v tom pátrat nebudu. Teoretická hodnota pro 24 bitů mě vychází zaokrouhleně v Excelu: 20*LOG(POWER(2;24)-1) = 144,49 dB

Na snímku je vidět i nastavení Arty a zejména Pulse Audio Volume Control (PAV), kde je nastaveno Input Devices a zároveň Recording na Monitor of …. Kdybych to chtěl “prohnat” smyčkou přes DA a AD převodníky, tak bych nastavil PulseAudio Volume Control podle následujícího snímku. Není tam 1kHz a šum je tak obrovský, protože v konektorech není žádný kabel.

Když jsem spojil přední konektory pro sluchátka a mikrofon nějakým 3.5 jackovým kablíkem, tak jsem naměřil

Musel jsem ale značně upravovat hlasitosti v PAV, jinak to bylo hrozně přemodulované (viz snímek). Hodnota  THD+N=0,015%= -76,48 dB je bídná, odpovídá OnBoard zvukovkám. Dál jsem to neřešil, stejně jí používám jen pro ovládání modelářského leteckého simulátoru a tam to stačí.

Také jsem zjistil, kde jsem v roce 2015 dělal chybu. Tehdy jsem nastavoval default-sample-format = s24le, ale to není podporovaná hodnota pro PA a proto se nic nezměnilo. Bohužel to ani nehlásilo chybu. Nejvíc mě ale zaráží, že Canonical má v distribuci, kterou označuje jako multimediální, toto nevhodné nastavení.

Pro srovnání uvádím snímek při nezměněném defaul-sample-formátu 16bitů, měřeno za stejných podmínek. Docela rozdíl, THD+N=0,0017%= -95,4 dB  odpovídá ale 16 bitům, průměrování jsem nezapínal, na číselnou hodnotu to vliv nemá.

Protože vše jsem měřil bez ditheringu, přidávám snímek pro 32 bitů se zapnutým Dither=20:

Pokles THD+N z -136,5 na -119,2 dB odpovídá, pro šum 20bit mě vyšla teoretická hodnota 120,4 dB, to je skoro totéž.

Nastavení na 32 bitů místo 24 prakticky nic nežere a zvuk nezhorší, přidávají se jen bity a nic se nepřepočítává ani nepřevzorkovává. Pokud se převzorkovává, tak kvalita klesá dost zásadně.

Vliv převzorkování. Když už jsem byl v tom měření, tak jsem změřil všechny Artou nabízené frekvence. Měřeno s ditheringem 20 bit, vše na opraveném Ubuntu Studio přes PAV.
Základní snímek pro 44,1 kHz je výše a pak to klesá, viz tabulka:
Pro přepočty % na dB používám tabulku v Excelu https://premsvo.wordpress.com/percent-db/ , dají se tam napsat výsledky více měření.

Snímky ostatních frekvencí jsou níže, za povšimnutí stojí, že celočíselný násobek (88200) je méně “chlupatý” než ostatní měření. Dále jsem se tím nezabýval, protože stejně používám jen 44100 (mám v tom všechny nahrávky) a -119,2 dB mě bohatě stačí.

 

Pokus o dílčí závěr: Ubuntu studio lze nastavit tak, že nesnižuje hloubku dat na 16 bitů a je použitelné i pro nahrávky na 24 bitech. Já sice rozdíl 24/16 neslyším, ale pro měření CD přehrávačů jsem 24 bit používal, protože tester by měl být lepší než testovaný přístroj. Ubuntu Studio je celkově komplexnější než Lubuntu, tam je nutno řadu věcí dodatečně nahrát. Obsluha Studia je příjemnější, šikovný je např. ovladač hlasitosti Pulse Audiu Volume Control.

Lubuntu je jednodušší a dá se snadno nastavit do stylu WinXP, což mě vyhovuje. Ovladač hlasitosti AlsaMixer vypadá archaicky, nelze ovládat myší, ale nakonec jsem si zvykl a nemám s ním problémy. U Lubuntu mám vyřešeno napojení na Jack i pluginy Calk, viz https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ . To jsem měl i u Studia, byly tam ale nějaké problémy, už si to přesně nepamatuji. Srovnání PulseAudio vs. Jack je pěkně popsáno na https://forum.manjaro.org/t/how-to-replace-pulseaudio-with-jack-jack-and-pulseaudio-together-as-friend/2086 .

 

Advertisements
%d bloggers like this: