Audio a Linux – první + další zkušenosti

web2c1xZásadně upraveno 17.6.2015
S Linuxem už určité zkušenosti mám, přesto patřím do kategorie začátečníků. Cca 10 let jsem občas používal SuSE, Mandrivu, nakonec Ubuntu, převážně na pomocné činnosti (zálohování, záchrana, formátování disků). Většinou jsem používal Windows, bylo to na nich pohodlnější. Microsoft mě ale v poslední době hned 4x naštval:
– když jsem synovi instaloval W8 + jejich ovládání (to už radši Linux)
– když při reinstalaci krabicových XP jsem je musel aktivovat po telefonu (psát 2×40 čísel)
– když manželka nemohla na W8.1 najít Solitaire, opravdu tam nebyly, musela by se zaregistrovat a stáhnout z jejich obchodu. Sice zadarmo, ale je to trapná snaha získat další ovečku
– když manželce po automatické aktualizaci nešly spustit W8.1 a musel jsem je celé reinstalovat. To se opakovalo 2x! Tak jsem jí nainstaloval Lubuntu a mám klid: https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-misto-windows-8-1-lenovo-ideapad-b50/

Protože mám navíc obavu, že MS nějakým fíglem omezí používání XP, aby prodával nové systémy , tak jsem si řekl, že už toho bylo dost a postupně přecházím na Linux. Na všech PC mám 2 až 3 systémy, kdybych něco nedokázal v Linuxu udělat, udělám na vhodné verzi Win.

Vyzkoušel jsem několik distribucí, základní Ubuntu 14.04 LTS, Ubuntu Studio, Lubuntu a pak AVlinux, KXStudio a LiveSuse. Podmínkou bylo, aby šlo realizovat zapojení uvedené v úvodním obrázku, a kvalita zpracování zvuku s kartou XonarDX nebyla horší než u Win7 Ultimate 64.
To splnily pouze AVlinux, KXStudio a Lubuntu. Nejvíce se mě sice líbilo Ubuntu Studio, nejlépe se ovládá, ale má problém při zpracování 24 bitového audio signálu, kde jsem naměřil pro XonarDX THD+N= -90dB, ačkoliv ostatní včetně Win7 měly s XonaremDX hodnoty lepší než -100dB. Sice je to na hranici slyšitelností (já to nepoznám), ale signalizuje to nějaký problém, podle všeho s PulseAudio.

Od napsání původního příspěvku uplynuly 3 měsíce poměrně intenzivní práce s Linuxem. Můj cíl (viz úvodní schema) je pořád stejný, nic lepšího než Jack a Calf pluginy jsem nenalezl, ale pravděpodobně skončím s PulseAudio. Logika zapojení je stejná, jen místo PulseAudio je Alsa a místo lv2rack je Calf. Je to vidět na dalším obrázku, který ukazuje současné zapojení zobrazené jinou formou.

Provedl jsem řadu měření, většina je publikována zde na blogu. Na Ubuntu Studio by zřejmě bylo možné přehrávat 24 bit bez ztráty kvality pomocí řádkového příkazu aplay -D hw:0,0 X.wav , který se spustí ihned po staru, nešlo mě to ale ověřit měřením. Lubuntu, které nepoužívá PulseAudio, problémy s 24 bity nemá a proto na něj přecházím. Po základním doplnění se Lubuntu používá příjemně, je jednoduché, srozumitelné, hodně podobné WinXP:
abba

Instalace Lubuntu, zkušenosti a měření je na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-prvni-zkusenosti/

Podrobnější popis instalace Lubuntu je uveden na
https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-instalace/

Původní text popisující instalaci Ubuntu Studio je uveden na https://premsvo.wordpress.com/audio-a-linux-ubuntu-studio/

 

Poznámka.
Pokud by někomu připadal Linux málo profesionální řešení, tak by ho možná mohlo zajímat, že Linux jako základ pro svá řešení používá firma Harrison z Nashville, světoznámý dodavatel mixážních pultů, cituji: „Harrison has adopted Linux as the underlying technology for all of their products. The automation system, console surfaces, DSP processing, and audio routing all incorporate Linux at some level. Harrison has also collaborated with open-source developers on their Xdubber and Harrison Mixbus products which is based on the Ardour open-source workstation. „ viz http://harrisonconsoles.com/site/history.html
Dále např. http://en.wikipedia.org/wiki/Harrison_Audio_Consoles

 

%d bloggers like this: