Upgrade Windows 10

Upgrade jsem radši dělal už teď (29.6.2016), koncem bezplatné lhůty by mohly být problémy s přetížením MS serverů. Dělal jsem to na experimentálním počítači Fujitsu ESPRIMO E5730 s Core2Duo E8500/3.16GHz, kde jsem měl dual boot Lubuntu 14.04.2 + Win7 Home /32.
Obsah celého disku (dohromady Win7+Lubuntu) jsem měl zálohovaný pomocí http://clonezilla.org/ , mám to vyzkoušené, už jsem to na jiném PC obnovoval po HW chybě.

Upgrade jsem normálně spustil kliknutím na ikonu upgrade, která byla na liště a vybral okamžitou instalaci. Pomohly mě stránky http://www.zive.cz/clanky/jak-nainstalovat-windows-10-navod-krok-za-krokem/sc-3-a-179228/default.aspx , například jak odmítnout instalaci některých sledování.

Hned 1. fáze po odsouhlasení trvala velmi dlouho, cca 1 hod. a neukazoval se u ní průběh. Už jsem si myslel, že se systém zasekl. Pak už to průběh ukazovalo.

Cca po 35% upgrade nastal 1. restart a největší potíže. Počítač nenaběhl a hlásil chybu
error: no such partition…
popsanou například v http://askubuntu.com/questions/654386/windows-10-upgrade-lead-into-grub-rescue .
Protože jsem na Lubuntu neměl nic důležitého, tak jsem místo oprav nastavení provedl reinstalaci Lubuntu. Ta proběhla normálně a po restartu jsem vybral Windows 7 a tím skočil do pokračování upgrade Win10. Další restarty už naštěstí nepřemazaly boot sektor a mohl jsem v nich pokračovat (přes menu Grubu).

Windows 10 se nainstalovaly, následný restart Lubuntu byl velmi pomalý, navíc se musely stáhnout všechny aktualizace Lubuntu.

Samotné Windows 10 vypadají daleko lépe než Win 8.1, nevnucují ty protivné dlaždice a plocha s mými ikonami zůstala prakticky stejná (krom pozadí) jako u Win7. Ani to po mě nechtělo (na rozdíl od Win 8.1.) vytvoření účtu u Microsoftu, u OneDrive to píše Nepřihlášený uživatel.

Moc jsem toho zatím nezkoušel, PassMark fungoval, Rating vyšel na 529, pro Win7/32 byl 483. LibreOffice chodí, Firefox také, ale nehraje hudba na YTube. Na počítači mám navíc kartu SB Live! 24-bit, ovladač nelze spustit. Integrované High Definition Audio funguje, když jsem zkoušel YTube pomocí Edge, tak to hrálo. Nabízelo to ale samá ruská videa, nastavení bude asi zábava. To Edge možná bude zajímavé, zatím mě připadá přeplácané.
Správce úloh je hezčí a lepší než u W7, nenainstaloval se Avast, který jsem na W7 měl. Je tam ale Windows Defender, to mě stačí.

Problémy ale dělá dual boot s Linuxem, jak už jsem se zmínil výše. To moje řešení s reinstalací Lubuntu bylo sice rychlé, ale asi nebylo nejlepší. Protože jsem jen vše odklikával, tak se mě nové Lubuntu nainstalovalo na jiný disk než původně. Když jsem to kontroloval, tak jsem zjistil, že ten nový disk má hodně neopravených chyb (v Lubuntu se to samo zobrazí ve Vlastnostech disku) a proto zřejmě tak dlouho trval restart a aktualizace.

Takže jsem disk odpojil, pomocí Gparted (popsáno v https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-instalace/ ) celé Lubuntu smazal a místo po Lubuntu uvolnil. Pak jsem znova nainstaloval Lubuntu a vybral instalaci vedle Windows. Ta už byla rychlá (10-15 min) a vše konečně funguje. Tím jsem si také ověřil, že je to stejné jako u XP a W7, že Linux se dá kompletně odinstalovat, nahradit jinou verzí a ta si zase správně najde Windows 10 a nastaví Grub. Windows 10 se to nedozvědí.

Píši to takhle narychlo, protože by to mohlo někomu pomoct ještě do 29.7., kdy je upgrade zadarmo. Zatím se mě to jeví tak, že Win10 jsou bez větších problémů použitelné, pokud jsou jako jediný systém, počítač má obvyklou konfiguraci a používají se obvyklé programy.
Speciality (extra zvukovky, grafiky, některé WiFi adaptory, dual booty, staré programy a pod.) mohou způsobovat problémy. Radši si to předem vyhledat na internetu.

Opatrný bych byl u pracovních počítačů, já jsem si na to netroufl a pojedu radši na Win7, automatické aktualizace mám tam zakázané. Přechod budu dělat až při inovaci PC, kde na novém už budou W10 a bude čas na něj postupně přenášet všechny důležité věci.

Microsoftu vždy trvala stabilizace nového OS nejméně 2 roky, Win98 byly dobré až od Second ed., Win XP až od SP2, Win7 od SP1 ale byla to vlastně vylepšená Vista.  Takže si na Win10 pro práci radši ještě rok počkám. Také asi klesnou ceny procesorů 4.generace, SSD disků, a nový počítač bude už znatelně výkonnější než např. Core2Duo E8500.

Doplněno 9.7.2016: mezitím jsem si všimnul, že na webu jsou různé návody, jak upgradovat W10 na dual-boot počítači. Například: http://www.meitner.cz/2016/07/cisty-upgrade-na-windows-10-zdarma-po.html  nebo zadat do Google “upgrade windows 10 and linux dual boot”. Ale žádný z nich jsem nezkoušel, já jsem to měl spojené s poruchou 2. disku a reinstaloval jsem Lubuntu.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this: